کنکور به یه شیوه ی متفاوت!

  • تلفن : 5562 2842 - 021

با ما همراه باشید:

با مسابقات و جوایز اختصاصی!
  • تلفن : 5562 2842 - 021

برای چه درس هایی کتاب درسی بخوانیم؟

برای چه دروسی کتاب درسی بخوانیم

سوال متداولی که برای بسیاری از کنکوری ها پیش می آید این است که برای چه درس هایی در کنکور نیاز است که کتاب درسی نیز مطالعه شود. به گونه ای که دانش آموز می گوید آیا کتاب درسی بخوانم ؟  اصلا آیا سوالات کنکور از کتاب درسی مطرح می شود و یا سوال خارج از کتاب نیز توسط طراحان کنکور مطرح می گردد؟ خواندن مطالب خارج از کتاب برای کنکور لازم است؟ آیا اینکه فقط کتاب کمک درسی و درسنامه بخوانیم و تست کنکور و تالیفی بزنیم کافی است یا نیاز است که کتاب درسی را هم بخوانیم؟ خواندن کتاب درسی برای چه درس هایی لازم است؟ در پایان مطالعه ی این مقاله قادر به انتخاب صحیح بین دوراهی کتاب درسی یا خیر درتمامی دروس خواهید بود و همچنین خواهید فهمید آیا سوالات کنکور خارج از کتاب است یا از کتاب درسی است .

آیا می توانیم برای خواندن کتاب درسی در همه دروس کنکور یک حکم مطلق صادر کرد؟

خیر، میزان نیاز به خواندن درسنامه، مطالعه کتاب درسی و تست زدن، متفاوت است. برای چه درس هایی کتاب درسی بخوانیم ؟  بعنوان مثال در درس زیست شناسی کنکور اگر کتاب درسی را نخوانید و فقط به درسنامه های کنکوری اکتفا کنید نتیجه ی مطلوبی نخواهید گرفت ولی بعنوان مثال برای دروس محاسباتی خواندن درسنامه یا دیدن ویدئوی تدریس لازم است.

آیا سوالات کنکور از خارج از کتاب است؟

سوالات کنکور همگی از کتاب های درسی مطرح می شوند و سوالی از خارج از کتاب درسی مطرح نمی گردد. البته این به معنای کفایت خواندن کتاب درسی برای کنکور نیست. در سال های اخیر سوالات کنکور سراسری به قدری سراغ جزئیات مطالب و عمق مفاهیم پرداخته اند که صرفا خواندن کتاب درسی توصیه نمی شود. حال اینکه چه منبعی در کنار کتاب درسی لازم است که خوانده شود را در همین پست بررسی می کنیم. برای چه درس هایی کتاب درسی بخوانیم

آیا کتاب درسی برای کنکور نیاز است ؟

چه منبعی در کنار کتاب درسی برای کنکور لازم است؟

برای درس های مختلف و افراد مختلف، برحسب شرایط، میزان لازم بودن هر کدام از منابع جانبی متفاوت است ولی یکی موارد ذکر شده در پایین، حتما در کنار مطالعه ی کتاب درسی برای هر درس کنکور لازم است. توجه داشته باشید که این موارد جدای از تست هایی کنکور هستند که برای هر درس باید زده شود و صرفا مربوط به مرحله ی مطالعه برای کنکور هستند:

1) درسنامه

در کتاب های تست بخشی تحت عنوان درسنامه وجود دارد که مطالب کتاب درسی را به زبان کامل تر و بهتری برای کنکور توضیح داده. گفتیم که سوالات کنکور جزئی نگرانه تر شده اند. برای چه درس هایی کتاب درسی بخوانیم ؟ درسنامه ها متناسب با این ویژگی کنکور های اخیر نوشته شده اند. درسنامه ها برای برخی دروس می تواند بسیار کمک کننده و لازم و برای برخی بسیار آسیب زا باشد. کتاب درسی یا خیر در همین پست به این سوال که در چه درسی درسنامه بخوانیم و برای چه دروسی درسنامه نخوانیم خواهیم پرداخت.

2) فیلم آموزشی

فیلم آموزشی تدریس نیز یکی از بهترین منابع جهت فهم کامل کتاب درسی است. وبسایت آلا به صورت رایگان فیلم های تدریس مطالب را برای تمامی مقاطع کنکور فراهم کرده. درصورتی که تمایل یا توان خرید منابع درسنامه ای برای کنکور ندارید به شدت توصیه می شود که از فیلم های رایگان این وب سایت استفاده کنید. هر درس در این سایت توسط اساتید متفاوتی تدریس شده است که برخی بصورت تدریس پایه ای و برخی بصورت تدریس متمایل به مرور می باشند. تمامی تدریس ها متناسب با کنکور می باشند. تصویری از وب سایت آلا در پایین مشاهده می کنید:

سایت آلا

3) کلاس آموزشی

کتاب های درسی به گونه ای نوشته شده اند که نیاز به معلمی برای تفهیم مطلب داشته باشند. به همین علت وجود معلم می تواند کمک به سزایی به فهم مطلب برای کنکور بکند. بهتر است که قبل از هر کلاس مطالب مربوط به آن جلسه را از کتاب درسی، کمک درسی یا درسنامه بخوانیم تا فهم بهتری روی مطلب کلاس داشته باشیم و به فهم عمقی روی مطلب که متناسب با کنکور باشد برسیم. کتاب درسی یا خیر . فراموش نکنید که داشتن معلم خصوصی به قدری لازم نیست که شما بدون داشتن معلم نتوانید به نتیجه برسید. 2 مورد اول یعنی درسنامه و ویدئوی آموزشی رایگان برای شما کافی خواهد بود.

4) جزوه

جزوه تدریس معلمین می تواند کمک کننده باشد به شرطی که روش ها و نکات خارج از کتاب درسی نداشته باشد و بر اساس کنکور های اخیر نوشته شده باشد. برای چه درس هایی کتاب درسی بخوانیم ؟ یکی از مشکلات این جزوات امکان وجود اشتباهات علمی در آنهاست که لازم است اگر تعداد این اشتباهات بالاست، منبع دیگری انتخاب شود. به همین دلیل درسنامه بیشتر از جزوه توصیه می شود. برای دانلود جزوه از وبسایت سام به صورت رایگان روی لینک دانلود جزوه در پایین کلیک کنید:

کتاب درسی

در دروس محاسباتی کنکور خواندن کتاب درسی لازم است؟

در دروس محاسباتی مطلق کنکور مثل فیزیک و ریاضی مطالعه ی درسنامه یا دیدن ویدئوی تدریس کافی است و مطالعه ی کتاب درسی توصیه نمی شود. کتاب درسی یا خیر . اگر ویدئوی تدریس می بینید، نیاز به یادداشت برداری نیز خواهد داشت، زیرا برای مرور برای کنکور وقت نخواهید داشت که فیلم های آموزشی را دوباره ببینید. مزیت درسنامه این است که نیاز به یادداشت برداری حین مطالعه ندارد و برای مرور هم می توانید به بخش هایی از درسنامه که زیر آنها خط کشیده اید مراجعه کنید. کنکور های سال های اخیر اهمیت مرور را بار ها و بار ها ثابت کرده اند.

آیا خواندن کتاب درسی برای کنکور لازم است؟

در دروس حفظیاتی کنکور خواندن کتاب درسی لازم است؟

در دروس حفظیاتی مطلق مثل زیست شناسی در کنکور تجربی، شرایط دقیقا برعکس دروس محاسباتی است  و مطالعه ی درسنامه به هیچ وجه توصیه نمی شود. مطالعه ی کتاب درسی بعلاوه ی تست زدن برای زیست شناسی کنکور کافی است. اگر در فهم بخشی مشکل دارید ویدئو های تدریس ببینید. اگر اصرار بر مطالعه ی درسنامه ی زیست برای کنکور دارید هم ابدا این کار را بدون مطابقت تک تک نکته ها با کتاب درسی انجام ندهید زیرا منجر به یک سردرگمی غیرقابل جبران خواهد شد.

برای دروس نیمه حفظیاتی مثل شیمی کنکور و بخش هایی از فیزیک دوازدهم، که هم محاسبات دارند و هم حفظیات و مفاهیم توصیه می شود که هم کتاب درسی را بخوانید و هم درسنامه را. صرفا خواندن کتاب درسی یا درسنامه برای این دروس، اغلب جوابگوی سوالات کنکور نخواهد بود. برای چه درس هایی کتاب درسی بخوانیم؟ در صورت نبود درسنامه، مجددا فیلم های آموزشی رایگان توصیه می شود. یک منبع از میان ویدئو های آموزشی رایگان و درسنامه برای اینگونه دروس در کنار کتاب درسی لازم است.

در دروس رشته انسانی کتاب درسی بخوانیم؟

برای کنکور انسانی توصیه می شود که در همه ی دروس اختصاصی، کتاب درسی را بخوانید و به درسنامه به عنوان یک منبع کمک کننده نگاه کنید که می تواند در کنار کتاب درسی یادگیری شما را تکمیل کند تا بتوانید بر سوالات عمقی کنکور غلبه کنید. البته برای درس ریاضیات انسانی مطالعه کتاب درسی لازم نیست. آیا سوالات کنکور از کتاب درسی است ؟ بله تمامی سوالات مستقیم یا غیر مستقیم از کتاب درسی مطرح می گردد. کتاب درسی یا خیر

در دروس عمومی کنکور برای کدام درس ها کتاب درسی بخوانیم؟

در دروس عمومی کنکور هیچ موردی نیست که مطلبی در کتاب درسی گفته شده باشد و در درسنامه به آن پرداخته نشده باشد. به همین دلیل در هیچ کدام اگر درسنامه مناسب کنکور های سال های اخیر می خوانید نیاز به خواندن کتاب درسی نخواهید داشت زیرا درسنامه همه ی نکات کتاب درسی را در دروس عمومی برای کنکور را پوشش داده و جزئیات و جمعبندی ها را نیز به خوبی انجام داده است. برای چه درس هایی کتاب درسی بخوانیم؟ کتاب درسی یا خیر. اگر وقت کمی دارید، برای درس دینی می توانید متن کتاب درسی را بخوانید و صرفا تحلیل آیات را از درسنامه ها دنبال کنید. برای سوالات بخش آیات دین و زندگی کنکور، مطالعه ی کتاب درسی توصیه نمی شود و خواندن درسنامه یا جزوه تحلیل آیات لازم است. 

آخرین پست ها

تیم مشاورین